Tenisová prípravka

     Každý rodič chce pre svoje deti to najlepšie. Každý rodič si plne uvedomuje, že podmienky na výchovu a výchova samotná sú veľmi dôležité pre kvalitný a šťastný rast dieťaťa a neskoršie uplatnenie sa v spoločnosti.

     Šport je neoddeliteľnou súčasťou každej uvedomelej rodiny v "západnej" spoločnosti". Dá sa povedať, že čím vyššia športová zdatnosť a znalosť v čím väčšom množstve športov, tým vyššie postavenie v spoločnosti. Šport do veľkej miery supluje manuálnu prácu a fyzické nasadenie, ktoré bolo bežné pre našich predkov. Športová zdatnosť a ovládanie variety športov je spoločensky veľmi dôležitá a dobre vieme, že napríklad pracovné kontakty sa nie vždy odohrávajú v kanceláriách ale často na golfových, tenisových, či iných ihriskách. Šport nie je už len záľubou na voľný čas ale životným štýlom. Mení naše správanie, okruh našich priateľov, štýl nášho obliekania, našich dennodenných rutín a podobne.

     Začať so športom nie je nikdy neskoro, ale takisto ani skoro. Úlohou rodiča by malo byť predstaviť čo najširšie spektrum záľub v čo najnižšom veku čo najhravejšou a najnenásilnejšou formou. Nerozprávame teraz len o športe ale takisto iných záľubách, resp. záležitostiach ako cudzie jazyky, hudobné nástroje, tanec, spev, divadlo, umenie, remeslá, spiritualita a podobne. Čím viac toho naše dieťa ovláda, tým kvalitnejší život v dospelosti bude mať, dosiahne vyššieho stupňa v spoločnosti a o to atraktívnejší by mal byť pre opačné pohlavie. Finálny produkt by mal samozrejme byť ako už po tisícročia jedinec, ktorý sa dokáže uplatniť v spoločnosti a ktorý sa dokáže reprodukovať.

     Našou úlohou ako rodičov je vytvoriť pre deti prostredie na všetky tieto aktivity. Od narodenia sa stávame doživotnými mentormi a trénermi našich detí. Čo sa týka konkrétne športu, dieťa treba neustále stimulovať a vystavovať novým výzvam. Je nesmierne dôležité, aby toto všetko prebehlo hravou formou a bolo predstavené dieťaťu ako výberové a nie povinné. Nesprávne predstavenie záľuby či športu dieťaťu môže viesť k dlhodobej, či doživotnej averzii. Rodič by mal prebrať úlohu trénera a uvedomiť si, že nie všetko sa dá zaplatiť, resp. kúpiť. Čím viac času dieťaťu venujeme a čím kvalitnejšie a fundovanejší tento čas bude, tým bude rozvoj dieťaťa rýchlejší a kvalitnejší. Všetci dobre vieme, že schopnosť mladého človeka učiť sa, najmä koordinačným zručnostiam, je neporovnateľne vyššia ako u dospelého jedinca. Kvalita športovej výchovy do siedmeho až desiateho roku je nesmierne dôležitá. Dá sa povedať, že všetko je to o koordinácii tela v časopriestore. Vieme, že rozvoj koordinácie prebieha v skorom vývoji dieťaťa a keď to prešvihneme, nedá sa to už potom dobehnúť.

     Ako sme už spomínali, dobrý rodič by mal vystaviť dieťa v čo najskoršom veku čo najširšiemu spektru aktivít. Je to niečo ako dobrá banka s dobrou úrokovou sadzbou. Čím viac tam vložíme, tým viac sa nám potom aj s úrokmi vráti. Vieme, že väčšina vrcholových športovcov začala so športom v útlom detstve. Dnes sa každý dobrý športový klub špecializuje na výchovu detí od zhruba 3 rokov. Konkrétne moja skúsenosť s trénovaním tenisu u detí je, že sú schopní absolvovať lekcie vo veku od 3 rokov. Najmladšie dieťa, ktoré som trénoval, bolo vo veku 2 a pól roka. Bol to malý pakistanský chlapček v Bahrajne. Samozrejme s raketou a odbíjaním loptičiek to nemalo nič spoločné, no bol schopný pracovať v rámci skupiny detí a nasledovať inštrukcie po dobu 45 minút. Koncentrácia u detí je hlavný faktor. Radšej menej vo vyššej kvalite ako naopak. Šport, tenis treba predstaviť ako zábavu, ktorá nemusí byť hneď of začiatku orientovaná na rakety a loptičky. Postupne sa prenesieme zo zábavných hier ako napríklad naháňačka a rôzne bežecké a koordinačné preteky na špecifické aktivity ako sú zručnosti s loptičkami a raketami.

     Najčastejšia chyba trénerov mini tenisu je, že často podľahnú akémusi tlaku samých seba a rodičov. Udieranie loptičky cez sieť po nahadzovaní trénerom môže byť extrémne nudné. Je veľmi dôležité aby bol tenis predstavený hravou formou. Dôležité faktory, ktoré spĺňa dobrá tenisová škola sú hra, zábava a skóre. Malé deti sú veľmi súťaživé a hravé, preto je dobré aplikovať hru a skóre na každý druh aktivít, či už je to koordinačná rozcvička alebo tenis samotný. Dieťa treba stimulovať postupne a vždy predstaviť aktivitu, ktorá je po väčšej či menšej námahe a periodicite opakovania zvládnuteľná. Predstava trénerov, že keď si malého tenistu po minúte ponastavujeme ako malého panáčika v bočnom postavení s raketou v náprahu a potom mu tam pustíme loptičku a on ju nejak odbije, je zlá. Takto profesionály nepracujú. Pred samotným udieraním, ktoré je pre 3, 4, 5 ročného koordinačne veľmi náročné musíme stráviť hodiny na bežnej atletickej koordinácii a na koordinácii ruky a oka, či už chytaním alebo hádzaním loptičky. Všetko je o tej krivke učenia, ktorá má byť čo najstrmšia. Keď malý tenista odbije loptičku po nastavení trénerom, vyzerá to síce efektne ale proces učenia je tam veľmi nízky, nakoľko ešte nemá zvládnuté zručnosti, ktoré tomu predchádzajú.

zdroj: tenisovýsvet.sk

© 2016 S.M.Geday
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky